Warianty to dobry sposób na urozmaicenie gry dla osób, które są znudzone zwykłymi rozgrywkami typu cooperativ czy duel. Warianty wymagają niekiedy dużo cierpliwości, opanowania, a przede wszystkim umiejętności. Jest to sposób na odejście od pewnej rutyny i poznania Diablo 1 z nieco innej strony. W tym dziale zostały opisane cztery różne warianty, które najczęściej rozgrywane są przez Polaków. Jeśli chcesz poznać inne warianty odwiedź koniecznie stronę: http://realmsbeyond.net/


IronMan - IM
To zdecydowanie numer jeden pośród rozgrywanych wariantów na polskim retailu. Ogólnie w IronManie chodzi o to, aby zajść jak najdalej, zaczynając postacią pierwszo levelową. Nie można wracać w ogóle do miasta. Aby przetrwać trzeba korzystać tylko z iitemów znalezionych w podziemiach. Jeśli postać zginie, rozgrywkę trzeba uznać za zakończoną. Ilość osób uczestnicząca w rozgrywaniu tego wariantu jest dowolna. Najczęściej są to trzy osoby, z których każda gra inną klasą postaci. Jeżeli nie znajdziesz trzech lub czterech osób do wspólnej gry, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zagrać we dwóch lub nawet w pojedynkę.
W celu rozpoczęcia należy specjalnie stworzyć nową postać. Zaraz po rozpoczęciu gry musicie od razu wejść do kościoła. Stamtąd już nie ma powrotu. Jedyne zakupy można zrobić na samym początku (zanim zejdziecie do podziemi) za pieniądze umieszczone wewnątrz inwentarza - czyli 100 złotych monet. Gracze mogą się nawet zrzucić na jakiś item np. Scroll of Ressurect. Oprócz tego nie wolno wam już nigdy skorzystać z oferowanych przez mieszkańców usług. Dopuszcza się nawet sprzedanie początkowych przedmiotów jakie nosi postać i kupienie za to np. dodatkowych potionów. Wybór należy do ciebie. W tej kwestii masz całkowitą dowolność. Gracze wyznający harcore rules (trudne zasady) po prostu wyrzucają z plecaka wszystko co w nim mają i ruszają bez niczego na pierwszy poziom katedry. Aby przejść na kolejny poziom, każdy poprzedni musi być całkowicie wyczyszczony z potworów, beczki rozbite, a sarkofagi oraz skrzynie otwarte. Jeśli chodzi o kapliczki to ich użycie jest dopuszczalne. Jeśli jeden z graczy zginie, to jedyną metodą, aby mógł dalej kontynuować grę jest wskrzeszenie go przez pozostałych czarem Ressurect umieszczonym w scrollu. Oczywiście musi być znaleziony w podziemiach lub zakupiony na początku gry. Jeśli wszyscy gracze zginą, rozgrywka jest zakończona.
Wariant ten można podzielić na kilka sesji - Dungeon, Catacombs, Caves i Hell. Powoduje to, że łatwo jest powrócić do kontynuowania gry, od momentu w jakim się przerwało. Wystarczy zakończyć granie np. na poziomie 4, by później zejść na 5 do katakumb przez zejście umieszczone w mieście. Dla niektórych osób nawet z takim podziałem może to trwać za długo. W IMie zezwala się na przerwanie gry po właściwie każdym poziomie. Aby wznowić jest potrzeba dodatkowa postać, która otworzy town portal prowadzący do poziomu, gdzie ma nastąpić kontynuacja rozgrywki.
IronMan jest również wariantem najczęściej granym podczas turniejów. Oto zasady punktacji obowiązujące na zawodach:
- 2 pkt za każdy poziom postaci
- 5 pkt za każdy  wyczyszczony poziom
- 5 pkt za zabicie Butchera + 2 pkt bonusowe, jeśli uczyni się to przed opuszczeniem drugiego poziomu
- 10 pkt za zabicie króla Leorica + 4 pkt bonusowe, jeśli uczyni się to przed zejściem na czwarty poziom

W przypadku remisu, wygrywa ta drużyna, która uzbierała więcej złota.
Jeśli np. drużyna zajdzie na poziom szósty i zawróci na poziom trzeci, aby rozprawić się z Leoricem i polegnie, to ostatnim wyczyszczonym przez nich poziomem jest poziom drugi, a nie szósty. Postacie rozgrywające ten wariant charakteryzuje umieszczony przed nickiem tag: IM-ksywa_postaci.


Life of The Land - LoL
Jak sama nazwa wskazuje jest to wariant przebywania i radzenia sobie poza miastem. Oznacza to, że nie można dokonywać kompletnie żadnych zakupów w Tristram, co oznacza, że złota można nie zbierać bo do niczego się ono nie przyda. To samo dotczy naprawiania przedmiotów, ładowania staffów, identyfikacji przedmiotów oraz uzdrawiania się u Pepina. Mówiąc krótko - nie można korzystać z żadnych usług oferowanych przez mieszkańców (NPC). W przypadku śmierci postaci nie wolno dokonywać Restart in town. Musisz założyć nową grę i kontynuować z tymi przedmiotami, które ci pozostały. Inaczej sprawa wygląda podczas rozgrywki cooperativ. Gdy padniesz, musisz czekać na wskrzeszenie przez innego gracza scrollem ressurect. Jeśli chodzi o współpracę i handel, możliwe jest to jedynie z innymi graczami LoL. Dla graczy korzystających z tego wariantu charakterystyczne jest nie posiadanie czaru Town Portal.


Naked Mage - NM
Wariant polegający na graniu magiem, który nie używa kompletnie żadnych itemów. Rozpocząć grać w ten sposób można od dowolnego momentu, jednak typowy NM, to gracz, który w momencie jak założy swoją postać wyrzeknie się posługiwania jakimikolwiek przedmiotami. Całkowicie zabronione jest przyjmowanie ksiąg, zwojów, buteleczek, złota i zwojów od innych graczy. Wszystko musisz zdobywać sam. Jeśli chodzi o zdobywanie punktów doświadczenia, to możesz expić sam lub z innymi NM. Ukończenie wariantu następuje wraz z osiągnięciem 50 poziomu postaci i trzech dotów. Zdobycie tych kropek nie jest wbrew pozorom takie łatwe i jest to dość spore wyzwanie. Na poziomie trudności hell, będziesz miał z tym sporo problemów. Nabicie każdego z dotów musi odbyć się samodzielnie, bez pomocy innych graczy. Im szybciej je zdobędziesz, tym lepiej. Ważne jest, aby uczyć się nowych czarów, gdyż to właśnie one będą twoją jedyną bronią, którą możesz wykorzystać.


Beyond Naked Mage - BNM
Podstawą jest utworzenie nowej postaci, w tym wypadku maga. Postacie rozgrywające ten wariant charakteryzują się tagiem (BNM). Zaraz po rozpoczęciu gry pozbywasz się wszystkich standardowych przedmiotów. Możesz je sprzedać lub po prostu wyrzucić. Dopuszcza się sprzedawanie znalezionych przedmiotów, ponieważ musisz mieć sporo pieniędzy na potiony, które będę ci potrzebne. Od tej pory jedyne itemy jakie możesz założyć muszą być przeklęte, czyli posiadające Curssed prefix, suffix albo obydwa. Inne są zabronione. Jeśli znajdziesz dwa tego samego typu przedmioty to musisz założyć ten, który będzie wyrządzał więcej szkód. Każdy znaleziony tego typu przedmiot musisz umieścić w inwentarzu. Nie możesz ich wyrzucać w celu zwiększenia ilości miejsca w plecaku. Możesz się ich pozbyć jedynie przekazując je innym graczom rozgrywającym ten sam wariant. Przeklęte magiczne laski z ładunkami czarów będą dla ciebie również bezużyteczne, ponieważ nie wolno ci używać czarów w staffach. Przedmioty posiadające suffix of Corruption są najbardziej wartościowe dla BNM spośród wszystkich. Przede wszystkim musisz znaleźć je sam. Niedopuszczalne jest otrzymywanie ich od innych graczy. Po znalezieniu nie można ich używać, a jedynie przetrzymywać w inwentarzu. Nie można ich także nikomu przekazywać. Co każde pięć leveli postaci musisz wyruszyć do centrum miasteczka i wyrzucić wszystkie itemy jakie posiadasz (łącznie z potionami i scrollami). Następnie ubierz na siebie itemy of Corruption i rusz na poziom pierwszy kościoła. Idź przed siebie w poszukiwaniu kolejnych schodów na niższe poziomy i rób to do momentu, aż nie zginiesz. Jeśli tak się stanie zrób Restart in town, podnieś z ziemi przedmioty, które zostawiłeś i rusz odzyskać itemy, które zostały po twej klęsce w podziemiach. Jeśli ci się to powiedzie, otrzymasz przydomek Streaker.
Ten wariant można zastosować także dla wojownika (BNW) i łuczniczki (BNR). Z tą różnicą, że wojownik może używać dowolnej broni ręcznej, a łuczniczka każdego łuku.